Bankalar Kredileri Hangi Nedenlerden Dolayı Ret Edebilir

517 0
Bankalar Kredileri

Bankalar kredileri hangi nedenlerden dolayı ret edebilir sorusuna son günlerde çok sık rastlayabilirsiniz. Bunun nedeni ise artık internet çağında olmamız ve birçok işlemin internet aracılığı ile kolaylıkla sağlanması durumudur. hemen hemen her evde birden fazla kredi kartı kullanan aile bireyleri vardır. Bu durum haliyle beraberinde bankalardan ihtiyaçları karşılamak adına yüklü kredi tutarlarının çekilmesine neden olur. Peki her başvuran olumlu sonuç alarak istediği tutarda krediyi çekebiliyor mu? Kredi başvurularında red neden alınır? Hangi durumlarda bankalar kredi başvurularını ret eder?

Kredi Veren Bankaların Başvurularda Ret Cevabı Verme Nedenleri Nelerdir?

Bankalar kredileri hangi nedenlerden dolayı ret edebilir bu sorun karşısından gelen ret sonucunun nedenlerini şu şekilde açıklamamız mümkündür.
– Başvuru şartlarına uyum sağlamamaktan dolayı ret edilme
– Her ay düzenli gelirinizin olduğuna dair belge sunamama durumundan dolayı ret edilme
– İstenilen belgelerde eksiklik veya yanlışlık tespit edilmesine bağlı ret edilme
– Size ait kredi notunda düşüklükten kaynaklı ret edilme
– Kredi sicilinde adınızın kara listede olması durumundan dolayı ret edilme

Kredi Notunuza Bağlı Olarak Bankalardan Gelen Ret Mesajı

Bankalar kredileri hangi nedenlerden dolayı ret edebilir sorusuna ilişkin olarak verilen ilk cevaplardan birisi kredi başvurusu yapan kişinin kredi notuna dair bilgilerdir. Başvurduğunuz banka bünyesinde sizlere yardımcı olacak müşterilerin ilk baktıkları kriterlerden birisi size ait her ay düzenli olarak bulunan gelir belgesinin varlığı ve kredi notunuzun yüksek ve düşük olması durumudur. Bu iki şartı sağladığınız takdirde başvurduğunuz bankalardan kredi için ret alma imkanınız yoktur. Fakat size ait düzenli gelirinizi gösteren belge yok ise kredi notunuz düşükse ret alabilirsiniz. Bu sonuç karşısında başka bir banka ile görüşme sağlayabilirsiniz. Kredi almak için yapılan başvurulardan red gelme nedenlerinden bir diğeri ise adınızın kara listede olması yani sicil kaydınızın kötü olmasından kaynaklıdır. Böyle bir durum karşısında da uygulanacak bir yöntem daha vardır. Sicil kaydı temiz olmayan müşterilere az da olsa kredi imkanı sunan bankalar vardır. Bu bankaların araştırılmasının iyi yapılması ve durumunuzun müsait olması dahilinde gerekirse banka ile yüz yüze görüşmeniz önerilir. Kredi notunun düşük olması husuna gelinecek olursa kredi notunuzu yükseltebilirsiniz. Yükselen kredi notunuzun sonucunda tekrar kredi almak için başvurularınızı gerçekleştirebilirsiniz.

İhtiyaçlarınızı Karşılama Konusunda Gelir Yetersizliğinden Kaynaklı Ret Mesajı

Bankalar kredileri hangi nedenlerden dolayı ret edebilir bu durum karşısında ne yapmalıyız? Cevabı en çok merak edilen sorular arasında yer alır. Gelecek için yapılan planlamalarda ev, araba sahibi olmak ve ihtiyaçlarınızı karşılamak için başvurduğunuz kredilerde ret cevabı alabilirsiniz. Bu durumun kaynaklanmasının en temel sebebi düzenli gelire dair belge sunulamamasıdır. Sadece bununla da bitmiyor. Bankaların sizlere kredi vermesi için sizden istedikleri belli başlı bazı kriterler vardır. Her banka için bu kriterler bazen aynı olmayabiliyor. Her bankanın çalışma şartları ve istedikleri kriterler farklılık gösterebilir. Bu yüzden herhangi bir bankadan ret cevabı aldıktan sonra karaları bağlamaya gerek yoktur. Aynı kararlılık ve gerekli belgelerinizi tamamlayarak başka bir bankadan da kredi başvurunuzu yapabilirsiniz. Konuya ilişkin gerekli kriterleri öncesinden araştırmalı ve bilgi sahibi olmanızda fayda vardır. Tüm ihtimaller dahilinde başvurunuzun onaylanmama nedeni ile karşılaşınca bunun olumsuz sonuçlanma nedenini öğreniniz. Bu soruna ilişkin düzeltmelerinizi yaparak ilerleyen süreç zarfında tekrar kredi başvurusunda bulunabilirsiniz. Kara listede adınız yok ise diğer durumlarda ve eksikliklerde düzeltme yapma ihtimaliniz yüksektir.