Bebeklerde Bağırsak Enfeksiyonu Neden Olur?

469 0
Bebeklerde Bağırsak Enfeksiyonu

Bebeklerde bağırsak enfeksiyonu neden olur nasıl tedavi edilir konusunda yapılan araştırmalara göre bir enfeksiyon hastalığına verilen sağlık sorunlarındandır. Halk arasında bağırsak enfeksiyonu genellikle ishal ile özdeşleşmiştir. Bebeklerde normal dışkılama sayısı 6 ila 7 kez olabilir bu gayet normaldir. Ayrıca zaman zaman bireylerde de oluşan enfeksiyonlara bağlı olarak karşılaşılan rahatsızlıktır.

Yaş olarak görülme sıklığına bakıldığında bebek ve çocuk yaş gruplarında oldukça fazla gözlemlenir. Diğer yetişkin gruplara göre neden çocuk yaşlarda daha sık görüldüğüne dair birtakım araştırmalar yapılmıştır. Anne sütünün kullanımına bağlı olarak bebeklerin dışkılarında sulu ve mukuslu bir tabaka görülmesi oldukça normaldir. Bu durumu ishal veya bağırsak enfeksiyonu ile karıştırmamak gereklidir.

Bağırsak Enfeksiyonu Deyip Geçmeyin

Bebeklerde bağırsak enfeksiyonu neden olur nasıl tedavi edilir genellikle çok dikkate alınmayan bir rahatsızlık olan bağırsak enfeksiyonları hastalığın geçirilme şiddetine göre değişkenlik gösterir. Bazı kişilerde sadece ishal olarak görülürken bazı hastalarda ishal şikayetinin yanı sıra kusma ve karın ağrısı gibi şiddetli ağrılar ve sorunlarda gözlemlenebilir.
Tüm bunların neticesinde hastada bu durum uzun süreli görülürse hastanın sağlık durumunda sıvı kaybına bağlı olarak daha büyük sorunlar ortaya çıkabilir. Bu hususta bağırsak enfeksiyonuna yakalanan bireylerde ve bebeklerde ebeveynler mutlaka en yakın sağlık kuruluşuna giderek uzman doktora muayene olmalıdırlar. Gerekli önlemler ve tedaviler aksatılmadan alınmalıdır.

Bebeklerde Bağırsak Enfeksiyonu Nedir? Ciddi Bir Hastalık Mıdır?

Bebeklerde bağırsak enfeksiyonu neden olur nasıl tedavi edilir hususunda hastalığa dair net bir açıklama tam olarak şöyle yapılır. Bağırsak enfeksiyonu adı verilen bu sağlık sorunu bakteri ve bazı zararlı virüslerin yol açtığı hastalıklara verilen isimlerden bir tanesidir. Daha öncesinde yaşanan besin zehirlenmelerine bağlı olarak bağırsak enfeksiyonu ortaya çıkabilir.
Bu sorun ile karşı karşıya kalan çocuklarda, bebeklerde ve yetişkinlerde sindirim sisteminin olumsuz etkilenmesine bağlı olarak ishal olma durumu yaşanır. Hasta bu durumdan kaynaklı olarak sürekli tuvalete çıkma ihtiyacı duyar ve bu durum çocuklarda olumsuz ortamlar yaratabileceği gibi yetişkinlerde de sosyal hayatı olumsuz etkileyen faktörlerden birisidir.

Bebeklerde Bağırsak Enfeksiyonu Nasıl Anlaşılır? Ne Kadar Sürer?

Bebeklerde bağırsak enfeksiyonu neden olur nasıl tedavi edilir enfeksiyonun uzun süre sürüp sürmeyeceği konusu bebeğin hastalığının nasıl geçirildiği şiddetine bağlıdır. Kimileri 3 ila 4 günde atlatırken kimileri ise 1 hafta içerisinde iyileşme gösterebilir.

Bebeklerin dışkılarında su artışı normalde fazla ise bununla beraber bebekte huzursuzluk baş gösteriyorsa kıvranma sürekli ağlama durumu ve ateş ya da ishal teşhisi konulabilir. Diğer bir olumsuz tablo ise dışkıda kan görülmesi durumudur ki bu tarz olayların bağırsak enfeksiyonu açısından birtakım testlerle gözlemlenmesi gerekir.
Bebeklerde Bağırsak Enfeksiyonu Nedenleri

Bebeklerde görülen bağırsak enfeksiyonlarının nedenleri virüs ve bakterilerin oluşturması yanı sıra müshil ve antibiyotik kullanımları, inek sütü tüketimi de bu hastalığa neden olabilir. İnek sütüne alerjisi olan bebekler olabilir. Bu ihtimallerle beraber genetik kaynaklı veya doğum sonrasında oluşabilen durumlardan dolayı da kaynaklanabilir. Bebeklerde konulan erken teşhis ile en kısa sürede 7-8 günde tedavi tamamlanırken nadiren de olsa 14 günü bulabilir.

Bağırsak Enfeksiyonu Tedavi Süreci

Bu hastalığın tedavisinde antibiyotik kullanımlarına bağlı olarak iyileşme süreci hızlandırılabilir. Bağırsak enfeksiyonu gibi ciddi bir hastalıktan şüphelenmek ve tanı koymak için bazı hastalık belirtilerinin taşınması gerekir. Bebeklerde yaşanması ön görülen şikayetler değerlendirildiğinde ihtimaller dahilinde gerekli test ve uygulanacak tedavi yöntemleri uzman doktorlar tarafından geçekleştirilir. Ev ortamında ilaçlarla bu sağlık sorunun bekletilmesi ve geciktirilmesi son derece hatalıdır. İshal durumu beraberinde çok titiz olmak şartıyla hijyenik bakımda ister

Not:  Bebeklerde bağırsak enfeksiyonu doğduğu andan itibaren herhangi bir ay ya da yaşta olabilir. Bu hastalığın farklı nedenleri olmakla birlikte tedavi yöntemi ve süreci de değişkenlik gösterebilir.