Bebeklerde Yürüteç Kullanmaya Ne Zaman Başlanılmalı?

590 0
Bebeklerde Yürüteç

Bebeklerde yürüteç kullanmaya ne zaman başlanılmalı bebekler hızlı büyümeye, gelişmeye ve hareketlerinin fazlalaştığı zamanlarda aileler çocuklarının ilk adım atmalarını büyük heyecanla beklerler. Yürümek bir çocuk için özgürlük olabiliyor. Anne ve baba bu aşamada bebeklerine büyük destek verirler.
Çocuklar yürümeye çabaladıklarında evde rahat dolaşabilsin diye süslü yürüteç alırlar. Yürüteç ile bebek evde rahatlıkla evin her yerinde dolaşır. Anne ve babalar yürütecin bebek için gelişimine destek sağlayacağı yönünde fikirlere sahipler. Fakat biraz sabır gösterilirse yürütece gerek kalmadan bebeğinizin yürümesi gerçekleşecektir.

Bebeklerin Yürümeye Yakın Olduğuna Dair Belirtiler

Bebeklerde yürüteç kullanmaya ne zaman başlanılmalı kendini yukarı çekme bu hareket bebeklerde yürümeye hazır olduğunun belirtilerinde bir tanesi olabilir. Oturur pozisyonundan yerde kendini yukarı çekmeye çalışarak ayakta durması bebeğin bacak kaslarını ve denge koordinasyonunu sağlamlaştırır.
Etrafındaki eşyalardan tutunarak yürümeye çalışmak ve bir yerden başka bir yere geçerken tutunması yürümeye hazır olduğunun diğer bir gösterisidir. Bebeğiniz eşyalara tutunarak dolaşması dengede durmayı ve ilerleme konusunda gelişimi artar. Bebekler tutundukları esnada mümkün olduğunca sağlam yerinden oynamayan nesnelerin olması bebeğin zarar görmemesi adına oldukça önemlidir. Eğer bu hususta dikkat edilmez ise üzerlerine eşya düşmesi kaçınılmaz olur.

Bebekler Ne Zaman Yürüteç Kullanır?

Bebeklerde yürüteç kullanmaya ne zaman başlanılmalı bebeğin yürüteç kullanması için, belli bir zaman dilimi yoktur. Fakat çok erken zamanlarda yürüteç kullanmak doğru değildir. Riskli durumlara sebebiyet verebilir. Bu durumda önemli olan anne ve babanın bebeklerinin hareketlerini iyice takip ederek alacakları karardır.  Bebekler altı aylık olunca basma refleksi gelişir ama tam değildir. Yürüteç kullanmak için en doğru zaman sekiz veya dokuz aylıkken denenebilir.
Çocukların gelişimi hareketliliği, gücü ve büyüklüğü göz önünde bulundurulması gereken kriter olarak değerlendirilir. Bebek yürüteçlerinin çoğunlukla 4 ay ve on altı aylık olarak üretilir. Ama en doğrusunu anne ve baba bebeğin durumuna göre davranması daha uygun olur. Her bebek aynı olmaz farklılık gösterebilir

Bebek Yürüteci Seçilirken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Beklerde yürüteç kullanmaya ne zaman başlanılmalı bebeklere yürüteç seçerken çok dikkatli seçim yapmak bebeğinizin sağlığı açısından önemlidir.
– Seçeceğiniz yürüteç sağlam olmasına hafif ve dayanıklı olanını almak, bebeğin yürüteç içinde rahat hareket etmesi gerekir.
– Bebeğin fiziksel yapısı ile uyumlu ve rahat olmalıdır, bebeğin üç tarafını da sarabilecek ortopedik olmasına dikkat etmek önemlidir.
– Kademeli yürüteç almak en doğrusu, böylelikle bebek büyüdükçe istenilen kademeye rahatlıkla alınabilir.
– Çocuğun zihinsel gelişimi açısından da olumlu etkilere neden olabilecek eğlenmesini sağlayacak ürünler alınması daha iyi olur.
– Yürüteci seçerken taşınabilir ve katlanabilir, olmasına dikkat etmek gerekiyor, aynı zamanda tekerlekleri sabitlenebilen kilit ayarı olan kullanım açısından pratik olanları tercih edilmesi önemli bir husustur.

Yürüteç Bebeğin Gelişimini Geciktirir mi?

Bebeğiniz oturur durumdayken kendilerini yukarı çeker kalkma durumuna geçtiklerinde vücutlarını dengeler bu esnada kendi dengesini ayarlarlar. Fakat bu durum yürüteç için geçerli değildir bu dengeyi yürüteçte rahat öğrenemezler. Ellerini ve diz kısımlarını kullanarak emeklerler bu şekilde kendi ağırlıklarını taşıyabilir vücut gelişimi açısından oldukça önemli bir husustur. Yalnız yürüteç kullanan bebekler emekleme işlevini daha az yaparlar.
Bebekler yerde kendi hallerinde çok çeşitli hareketler yaparak, yürüme konusunda kabiliyetlerini artırırlar. Yürüteç kullanan bebekler bu hareketleri yapma ve uygulama aktiviteleri daha az yaparlar. Bebekler yürüteç içerisinde oldukları müddetçe ebeveynler biraz rahat ve özgür olurlar kendi günlük işlerini yapabilirler. Fakat bu bebeği doğal yürümesini geciktirebilir.
Not: Bebeklerde yürüteç kullanma sekiz ya da dokuzuncu aylarda kullanılmaya başlanabilir. Yürüteçler, hem yürüme yeteneklerini geliştirir hem de ev içinde rahat hareket etmesini sağlar.