Bilkentte yaşamak için 5 neden

224 0
Bilkentte yaşamak için 5 neden

Bilkent’te yaşamak için, birden fazla sebep gösterilebilir. Bilkent, Ankara’nın en gözde semtlerinin başında gelmektedir. Semtin içinde aynı adı taşıdığı, Türkiye’nin önde gelen üniversitelerinden biri olan Bilkent Üniversite’si de bulunmaktadır. 90’lı yıllardan itibaren yapılmaya başlanan ve günümüzde de devam eden konut projeleriyle de öne çıkmakta olan bu semt, Ankaralı’ların yaşamak için cazip bulduğu bir yer konumundadır.

Eskişehir yolu üzerinde bulunan bu semt, hem kentin karmaşasından uzak, sakin bir alan sunarken hem de Ankara’nın önemli ve merkezi yerlerine kolay ve hızlı bir ulaşım imkanı tanımaktadır. İnsanlar tarafından bu kadar rağbet görmesiyle birçok konut projesine ev sahipliği yapan bu semti özel kılan niteliklerini beş başlıkta inceleyelim.

Yenilenen Konut Projeleri

Semtin sunmuş olduğu pek çok avantajdan faydalanmak adına Bilkent, insanların yaşamak için daha fazla ilgi gösterdiği yerlerden biri haline gelmiştir. Onlarca konut projesine ev sahipliği yapan bu yer, gün geçtikçe arz-talep dengesi içerisinde yeni projelere de kucak açmaktadır. Bu özelliğiyle yalnızca burada yaşamak isteyenler için değil, yatırımcılar için de oldukça ilgi çekici bir hal almıştır. Bilkent’i projeler açısından bu kadar cazip kılan özellikleri şöyle sıralayabiliriz:

  • Semtin konum olarak hem şehrin gürültüsünden uzak olması hem de ulaşım açısından şehre yakınlı
  • Semte ve konutlara gösterilen yoğun talep sonucu yeni projelerin var olmasına zemin hazırlayacak yapıda olması ve projeleri teşvik etmesi
  • Devamlı olarak geliştirilen inşaat projeleri sonucunda giderek değer kazanan semtin yatırımcıları buraya çekmesi
  • Yenilenen projelerle sürekli olarak gelişen bir semt olması ve geliştikçe yeni projelere ihtiyaç duyulması
  • Yenilikçi projeler kapsamında gelişen semtin yeni sosyal alanlar yaratarak kendi kendine yeten bir yaşam alanı haline gelmesi

Bilkentte yaşamak için 5 neden

Cazip Bir Yaşam Merkezi Haline Gelmesi

Gerek üniversitesi, gerekse yenilenen projeleriyle Ankara’nın özellikle son yıllarda çokça rağbet gören semti Bilkent, sunduğu imkanlar ve nezih yaşam tarzıyla öne çıkmaktadır. Bilkent konut projelerinin de etkisiyle farklı bir yaşam merkezi haline gelen semt, alışveriş merkezinden sinemasına, kafelerinden restoranlarına kadar sakinlerine tüm imkanları sunmaktadır. Bununla birlikte modern yapıları ve konforlu konutlarıyla dikkat çekmeye devam etmektedir.

Üniversite ile Kampüs Yaşantısı

Semt, bünyesinde barındırdığı Bilkent Üniversitesi ile bilim yuvası olma özelliği de kazanmaktadır. Türkiye’nin sayılı üniversitelerinden birini barındırması sebebiyle kampüs yaşantısıyla da iç içe bir alan sunmaktadır. Üniversite, ülkenin ilk vakıf üniversitesi olma özelliğini taşırken, yer olarak, yine önemli üniversiteler olan ODTÜ ve Hacettepe Üniversitesi’nin arasında bulunmaktadır. Yaklaşık 5000 dönümlük yerleşkede kurulu olan üniversite, semtin önemli alanlarından biri konumundadır. Üniversitenin varlığı semtin gelişmesine rol oynayan başlıca faktörlerden biridir.

Ulaşımda Rahatlık

Bilkent, ulaşım konusunda avantajlı bir konuma sahip olan semtler arasındadır. Semtte bulunan birçok konut nedeniyle binlerce insanın ve aynı zamanda üniversite nedeniyle de öğrencilerin ulaşım sıkıntısı yaşamaması açısından, bu konu başarılı bir şekilde çözülmüştür. Üniversite için hem toplu taşıma ve servis imkanı bulunmaktadır. Konutlara ulaşım da yine metro ve otobüs gibi toplu taşıma araçlarıyla sağlanmaktadır. Ulaşımda herhangi bir sıkıtı yaşanmaması, semti tercih etmek için bir başka önemli husustur.

Merkezi Konum

Bilkent, konumu itibariyle Ankara’nın merkezi ve en büyük ilçelerinden biri olan Çankaya’da bulunmaktadır. Çankaya, ülkenin yönetildiği siyasi bir merkez olmakla beraber, sosyal, kültürel ve ekonomik olarak da önemli noktalardan biridir. İçinde bulundurduğu 13 üniversite ile de eğitimde de ön plana çıkmaktadır. İlçe, Ankara’nın en önemli semtlerini de kapsamakta olup, oldukça kalabalık bir nüfusa da sahiptir. Bilkent de bu semtlerden biridir ve bu konumu semte olan ilginin artmasına neden olan başka bir etmendir.