Bişektomi (Yanak Estetiği) Nedir Nasıl Uygulanır

511 0
Bişektomi (Yanak Estetiği)

Bişektomi (yanak estetiği) nedir nasıl uygulanır günümüz erkek ve kadınları, fiziksel görünüm bakımından hayallerine ulaşabilmek için daha genç ve sağlıklı bir görünüm elde etmek adına birçok estetik ameliyatlarından faydalanılıyor. Bu estetik operasyonlarından bir tanesi de bişektomi operasyonu olarak biliniyor.
Çehrenin daha iyi bir görünüme kazanmasını gerçekleştiren bu operasyon adına bişektomi veya yanak cerrahisi olarak biliniyor. Yanak cerrahisi operasyonu ile daha belirgin elmacık kemiklerine sahip olan hasta aynı zamanda daha ince bir yüz hattına kavuşabiliyor.

Bişektomi Nasıl Uygulanır?

Bişektomi (yanak estetiği) nedir nasıl uygulanır bişektomi operasyonu genellikle ayakta tedavi edilen bir ameliyat çeşididir. Diğer bir ismi ile yanak inceltme olarak da bilinen bişektomi ameliyatına lokal anestezi uygulanır. Ameliyat öncesi ağız temizliği yapılması büyük önem taşır. Bişektomi operasyonundan önce yapılan temizlik herhangi bir meydana gelebilecek enfeksiyon sorununu en aza indirmeye yardımcı olur. Bişektomi cerrahın yanakların iç kısmındaki yağ torbalarının küçük bir kesik atarak yaptığı bir operasyon çeşididir.
Hastaya lokal anestezi yapıldıktan sonra cerrah yanak içine çok az bir kesi atar doğal bir görünüm için yağ dokusu torbalarını yukarı kaldırır. Yağ torbaları çıkarılma işleminden sonra kesi atılan yere dikiş yapılır. Bu işlem her iki yanağa da yapıldıktan sonra yani cerrahi işlem sona erdiğinde sıkıştırıcı bir bandajla işlemi bitirir. Bu işlem tamamen otuz ile kırk beş dakika süre zarfında gerçekleşir. Hasta gün içerisinde evine dönebilir.

Bişektomi Operasyonunu Kimler Yaptırabilir?

Bişektomi (yanak estetiği) nedir nasıl uygulanır bişektomi operasyonu kilosu normal olan yuvarlak bir yüze sahip on sekiz yaşından büyük kadınlara ve erkeklere yapılabilir. Aşırı kilolu veya obezitesi olan bireylere ve kırk beş yaşın üzerindeki kişilere tavsiye edilmiyor. Yağ torbalarında zamanla büyük ölçüde azalma olabilir. Bu da hastada erken yaşlanma belirtilerine neden olabilir.
Bazı kişilerde farklılık olabileceği için ameliyatı yapacak doktorun hastayı ayrıntılı olarak incelemesi çok önemlidir. Bişektomi ameliyatı için uyumlu bir hasta olup olmadığını öğrenmek için doktor tarafından size bazı sorular sorulabilir. Aynı zamanda birtakım testler yapılır.

Bişektomi Ameliyatının Öncesinde Yapılması Gerekenler

Bişektomi (yanak estetiği) nedir nasıl uygulanır bişektomi ameliyatı olduktan sonra daha hızlı iyileşmek için hasta operasyon geçirmeden bir hafta öncesinde alkol almayı bırakmalı aynı zamanda sigara içmemesi gerekir. Operasyon öncesinde hastanın kullandığı aspirin veya kan sulandıran ilaçlar kullanımı yapılıyorsa bu grup ilaçların alınması sonlandırılması gerekir.
Eğer hastada başka sağlık sorunları sebebiyle düzenli bir şekilde ilaç alıyorsa ameliyat öncesinde hekimine kullandığı bütün ilaçları bildirmesi gerekir. Hamile olan bayanlar veya çok ciddi sağlık sorunu olan kişiler bişektomi ameliyatına karar vermeden evvel kesinlikle bir doktora görünmesi şarttır.

Bişektomi Ameliyatı Sonrası Yapılması Gerekenler

Bişektomi ameliyatı sonrası yapılması gerekenler şu şekilde söyleyebiliriz.
– Bişektomi ameliyatından sonra basınçlı bandaj yaklaşık iki saat kalması gerekir. Bu şekilde morarma olmayacaktır.
– Bişektomi operasyonunun sonrasında hasta üç gün boyunca dört saat aralıklarla on beş dakika süresince yanağına soğuk pres uygulayarak şişmeyi azaltabilir.
– Oprasyon sonrası yüz bölgesinde şişlik hissetmek normal olup bu durum geçici olduğu bilinmelidir.
– Bişektomi ameliyatından sonra hasta üç gün boyunca yumuşak besin tüketmesi gerekir.
– Operasyondan sonra soğuk içecek tüketilmesi kanama olasılığını durdurur.
– Hasta operasyondan sonra güneşe çıkmaması ve yüzünü güneşten koruması önemlidir.
Bişektomi ameliyatından sonra hastanın doktor tavsiyesine uyması iyileşme süresini de olumlu yönde etkiler.