Bitfinex Hack Olayında Mahkemeden Yeni Karar

9 0
Bitfinex Hack Olayında Mahkemeden Yeni Karar

4.5 milyar Dolar değerinde Bitcoin’i Bitfinex kripto para borsasından çaldığı öne sürülen Heather Morgan olayında mahkemeden yeni karar çıkıyor. Wall Street rap sanatçısı Heather Morgan, çalınan 4.5 milyar Dolarlık Bitcoin’i aklamak için kocasıyla birlikte işbirliği yapmakla suçlanıyor. Yargılaması devam eden Morgan, yeni bir iş aramak için mahkemeden onay alıyor. 15 Temmuz 2022 tarihinde yargıç, duruşma öncesi serbest bırakılma koşulları ile ilgili değiştirme talebini kabul ediyor.

Bu değiştirme talebi, Morgan’ın yasal bir işte çalışabilmesi ve ayda 10 bin Dolar’ın üzerinde gelir elde edebilmesi için kabul ediliyor. Dava, Washington Federal Mahkemesi’nde görülüyor ve savcılar, bu duruşma öncesi serbest bırakılma koşullarındaki değişiklik talebine itiraz etmiyor. Heather Morgan ve eşi Ilya Lichtenstein’ın, Amerika Birleşik Devletleri’nde bugüne kadar yapılan en büyük mali el koyma operasyonunun ardından tutuklandığı biliniyor.

Morgan ve Lichtenstein Komplo Kurmakla Suçlanıyor

Morgan ve Lichtenstein çifti kara para aklama ve Amerika Birleşik Devletlerini dolandırmak için komplu kurmakla suçlanıyor. Savcılar tarafından, yasa dışı gelirlerin altından ve değiştirilemez tokenlerden 500 dolara ve Walmart hediye kartı satın almak tarzı sıradan şeylere kadar çeşitli şekillerde harcama yapıldığı aktarılıyor.

Bitfinex çalınan Bitcoin iadesi ve haklarını belirlemek için Adalet Bakanlığı ile birlikte çalıştığını söylüyor. Şirket, soruşturma başladığından bu yana Adalet Bakanlığı ile kapsamlı bir iş birliği içinde olduğunu ve bunu devam ettireceğini belirtiyor.

Heather Morgan Türk Kökenli mi?

2022 yılının Şubat ayında tutuklanan Heather Morgan ve eşi Ilya Lichtenstein, bir sonraki ay savunma görüşmelerini kolaylaştırmak adına davanın ertelenmesini talep ediyor. Amerika Birleşik Devletleri, daha önce çiftin fazlasıyla rahatsızlık verici denizaşırı bağlantıları olduğunu açıklıyor. Sahte kimliklerle birlikte, yüz milyonlarca Dolarlık kripto para birimine erişimleri olduğu da yapılan açıklamada yer alıyor.

Çiftin, Manhattan’daki evlerinde tutuklanmalarından sonra Bitcoin’in değerinin %50’den fazla düştüğü görülüyor. Heather Morgan ve eşi, New York’ta tutuklanıyor ve kara para aklama yüzünden suçlanıyor. Çift, aynı zamanda ABD’yi dolandırmak için komplo kurmakla da suçlanıyor. Çiftin suçları kesinleştiği takdirde 25 yıla kadar hapis cezasına çarptırılacakları söyleniyor.

Daha önce de çift, 2016 yılında ABD Adalet Bakanlığının, Bitfinex’in hacklenmesiyle bağlantılı 3.6 milyar Dolarlık Bitcoin ele geçirdiğinde kefaletle serbest bırakılıyor. Heather Morgan’ın Türk asıllı ve diğer adının Reyhan olduğu konuşuluyor. Morgan ve Lichtenstein Wall Street’te yaşıyor. Heather Morgan, şarkılarından bir tanesinde kendisinin gerçek risk alan biri olduğunu söylüyor. Şarkı sözlerinde kendisinden Türk Martha Stewart şeklinde bahsediyor.

Bitfinex Saldırısının Tarihin En Büyük Kripto Para Soygunu Olduğu Söyleniyor

Ağustos 2016’da meydana gelen Bitfinex saldırısının, şimdiye kadarki en büyük kripto para soygunlarından olduğu söyleniyor. Vurgunun büyüklüğü nedeniyle, Bitcoin değerinden yüzde 20 düşüyor. Morgan ve Lichtenstein doğrudan hack’i gerçekleştirmekle suçlanmıyor. Çalınan fonları almak ve aklamakla suçlanan çiftin davası, Washington DC’deki federal bir mahkemede açılıyor.

Çift, bir bilgisayar korsanı tarafından Bitfinex’e saldırılması ve 2 binden fazla yetkisiz işlem başlatılmasından sonra çalınan 119 bin 754 Bitcoin’i aklamak adına komplo kurmakla suçlanıyor. Adalet Bakanlığı yetkililerince, o zamanki işlemlerin Bitcoin cinsinden 71 milyon dolar değerinde olduğu söyleniyor. Ancak para biriminin değerindeki artış yüzünden bu miktarın şimdi 4,5 milyar Doları atığı açıklanıyor.

Başsavcı Graves, paranın bir dizi suçla bağlantılı büyük bir darknet borsasından geçtiğini söylüyor. Ve ayrıca, çocuk istismarı materyalleriyle bağlantılı kripto para birimi adreslerinden de geçtiğini ekliyor. Başsavcı Yardımcısı Lisa Monaco da, yaklaşık 4 ay önce kara para aklama ve siber güvenlik uzmanlarından oluşan yeni bir Ulusal Kripto Para Birimi Uygulama Ekibi kurulduğunu açıklıyor.