Borsada Emirler Neden Gerçekleşmez

453 0
Borsada Emirler Neden Gerçekleşmez

Borsada emirler neden gerçekleşmez sorusunun cevabı birçok çeşitli sebepleri vardır. Bunlardan birisi emir verilen tutar söz konusu olduğunda alıcı veya satıcının olmamasıdır. Ayrıca bir diğer sebebi de alıcının almak istediği fiyat satıcının satmak istediği fiyat eşit olmazsa borsada emir gerçekleşmez.
Satış emrinizin gerçekleşmesi için ilk önce 8.01 ve 8.02 seviyelerinden alıcılar hisseyi almalıdır. Sonrasında artış gösterip 8.03 seviyesine ulaştığında sizden önce girilen satış emirleri alıcı bulmalıdır. Sizin sıranız gelene kadar alıcı olmazsa satış emriniz gerçekleşmez. Dolayısıyla, bir emrin gerçekleşmesi için hem alıcının hem de satıcının bir emir gerçekleştirmesi gereklidir.

Borsa Emirlerin Gerçekleşmeme Nedenleri

Borsada emrin gerçekleşmemesinin sebebi hissenin taban fiyattan işlem görmüş olmasıdır. Taban olan bir hissede alıcı az satıcının daha çok olduğu bilinir. Ancak sizin girmiş olduğunuz fiyattan alıcının olmaması satışınızın gerçekleşmemesine neden olur. Buda emrin gerçekleşmemesinin ikinci sebebidir.
Borsada emrin gerçekleşmemesinin diğer nedeni hissenin brüt takasta olmasından kaynaklanabilir. Brüt takas uygulaması ile işlem gören hisse senetleri alındığı gün geri satılamaz Bundan dolayı emir girişi de yapılamaz.
Ayrıca, borsanın kapalı olmasından kaynaklı da olabilir. Borsanın kapalı olduğu günlerde alış satış işlemleri yapılmadığından girilen emir otomatik olarak askıya alınır ve geçekleşmez. Borsanın açılacağı günü bekler ve açıldığı ilk işlem gününde uygun alıcı varsa emriniz gerçekleşmiş olur.

Piyasaya Bağlı Emir Yöntemleri Hakkında

İşlem sistemlerinde girilecek olan emirlere dört fiyat belirleme yönteminden birini seçilmesi gerekir. Bunlardan bazıları;
Limit (LMT) emir; belirlenen limit fiyat seviyesine kadar işlem gerçekleşmesi için kullanılan yöntemdir. Bu yöntemi kullanmanın yolu fiyat ve miktar girmek zorunludur.

Piyasa (PYS); emrin girilmesiyle aynı anda ilgili sözleşmede piyasada bulunan en yüksek fiyatlı emirden başlayarak emrin karşılanması sebebiyle kullanılan emir yöntemidir. Piyasa emir türü gerçekleşmediği takdirde sistemden iptal edebilir veya kalanı iptal et emir geçerlilik sürelerini de tercih edebilirsiniz. Piyasa emir yöntemi kullanımını 1 Mart 2021 tarihi itibariyle durdurmuşlardır.

Piyasadan limite; piyasa emirleri gibi fiyatsız olarak yalnızca miktar belirtilerek girilen emirlerdir. Karşı taraftaki en yüksek fiyat kademesinde bekleyen emirlerle eşleşerek işleme dönüşürler. Fakat işleme dönüşmeyen  bölüm; gerçekleşen son işlem miktarını alarak limit fiyatlı emre dönüşür. Daha sonra emir defterinde beklemede kalır.

Şarta Bağlı Emir Yöntemleri

Şarta bağlı (SAR); Bu emir türü ise emri hazırlayan tarafından ilgili sözleşme için belirlenen fiyattan veya alış emirleri için hatta en yüksek ve satış emirleri için daha az fiyatlardan piyasada işlem olduğu anda emrin işlem sisteminde aktif hele gelmesi sebebiyle kullanılır.

Vadeler arası strateji emirleri; işlem görmüş vadeli işlem sözleşmelerinin farklı vade aylarına spread fiyatıyla girilecek tek bir emir üzerinden beraberinde ters yönlü otomatik iki emir gönderilmesine yardımcı olan emirlerdir.

Ayrıca stratejiyi oluşturan farklı vadeler stratejinin bacağı olarak da adlandırılır. Strateji emirlerinin birçok işleyiş türleri mevcuttur. Bunlardan bazıları, strateji alış emri, strateji satış emri, alış veya satış yönlü strateji emri, gibi pek çok  çeşitleri vardır.

Borsada Gerçekleşmeyen Emirden Komisyon Alınır Mı?

Borsada emir neden gerçekleşmez sorumuza ek olarak gerçekleşmeyen veya iptali olmuş emir  işlemlerinden de bahsedelim. Gerçekleşmeyen veya iptal olmuş emirlerden komisyon alınmamakla birlikte, kısmen eşleşen emirlerin sadece eşleşen kısımları için komisyon alınır.

Eşleşmemiş ama açık olarak bekleyen bölüme komisyon alınmaz. Tahsil edilecek olan komisyonlar emir tipine göre değişiklik göstermekte olup 30 günlük işlem hacminizi değerlendirerek belirlenir.

Not: Borsada işlem yapılabilmesi ve emir verilebilmesi için hem alıcı hem de satıcının olması gereklidir. Emirler eşit talepler doğrultusunda gerçekleştirilebilir. Ayrıca borsa piyasa durumuna göre emrin çeşitli nedenlere bağlı olarak emrin gerçekleşememesi de söz konusudur.