Faydası Yüksek Olan 5 Baharat Çeşidi

520 0
Faydası Yüksek Olan 5 Baharat Çeşidi

Faydası yüksek olan 5 baharat çeşidi saymaya kalksak ilk sıralarda yer alacak olan baharatları hemen hemen herkes biliyor ve mutfağında kullanıyordur.  Baharatlar insan sağlığı için çok kıymetli olan ve yemeklere lezzet vermek için kullanılan ürünlerdir.
Dünyanın her bir bölgesinde farklı farklı baharat çeşitleri yetişse de en çok bilinen ve kullanılan baharat çeşitleri olarak; biberiye, kekik, nane, adaçayı, zencefil, tarçın olarak saymak mümkün olacaktır. Sağlık için faydası yüksek olan 5 baharat çeşidi  olarak bildiğimiz bu baharatların insandaki etkilerini inceleyelim.

Biberiye

Faydası yüksek olan 5 baharat çeşidi  içerisinden biberiye o kadar faydalı bir bitki çeşidi ki dünyanın birçok ülkesinde şifa bitkisi olarak tanınır.
– Genel kullanımı ağrı kesici ve iltihap sökücü olmasından kaynaklanır.
– Genellikle sinirsel sorunlarda rahatlatıcı ve gevşetici özelliği vardır.
– Alzheimer gibi hastalıkların oluşumunu engellediği araştırmalarda görülse de hafıza güçlendirici özelliği de mevcuttur.
– Biberiye aslında yüksek bir antioksidan özelliğe sahiptir ve içeriğinde vitamin A, vitamin C, vitamin B9, Magnezyum, Kalsiyum gibi vitamin ve mineralleri de bulundurur.
– Sindirim sistemine çok iyi gelir, bağırsaklarınızdaki doğal floranın korunmasına büyük oranda yardımcı olur.
– Bağışıklık sistemini güçlendirir ve bunun yanında yapılan araştırmalarda kanser hücrelerinin gelişimini engellediği de tespit edilmiştir.

Kekik

Faydası yüksek olan 5 baharat çeşidi  içerisinde en önemlilerden birisi de kekik olabilir. Hem çoğu yemek çeşidinde sıkça kullandığımız bu kekik bitkisi doğada birçok farklı çeşidi mevcuttur. Genellikle dağ kekiği verdiği aroma sebebi ile daha çok tercih edilmektedir.
– Kekiğin mikrop öldürücü özelliği bulunmaktadır. Bu sebeple virüs ve bakteri kaynaklı rahatsızlıklarda genellikle kekik tüketilmektedir.
– Kalp sağlığını koruduğu gibi yüksek kolesterol seviyesini de düşürür.
– Kekiğin mikrop öldürücü özelliğinden dolayı bağırsaklardaki zararlı mikroorganizmaların çoğalmasını engeller ve kolon kanserinin oluşumunu engeller.

Nane

Faydası yüksek olan 5 baharat çeşidi dediğimizde mutlaka naneden bahsetmemiz gerekir. Çünkü sıklıkla kullandığımız ve hem taze olarak salatalarda hem de çayını demleyerek tüketiyoruz. Genellikle kilo vermek isteyen insanlarında nane bir numaralı bitkisi olabilir. Her yapılan detoks sularında mutlaka bulunan nanenin zayıflamaya faydası vardır.
– Adet geçiren ve ağrı çeken bayanlar için ağrıyı hafifletir ve düzene girmesini sağlar.
-Cilt güzelliği için birebir olan bu ürün ağız kokusu çekenlerinde kullanması gereken bir bitkidir.

Adaçayı

Faydası yüksek olan 5 baharat çeşidi içerisinde adaçayı da insan sağlığı için birçok önemli etkisi bulunmaktadır. Ve yeşil çayların içerisinde en çok tüketilenidir.
-Adaçayı beyin fonksiyonlarını geliştirdiği gibi depresyona da iyi gelir.
– Genelde ruh ve sinirlerin yatışmasında faydalıdır.
-Aşırı terlemeyi azaltır ve bunun yanında idrar yolu enfeksiyonlarının tedavi edilmesinde de önemli rol oynar.
– Ağız içi yaralarında ve diş eti sorunlarında kullanılır ve boğaz ağrılarına da iyi gelir.

Zencefil

Faydası yüksek olan 5 baharat çeşidi  dünyanın en çok bilinen bitkisi olup hemen hemen her kültürde kullanılmaktadır. Zencefilin çiğ halinde yoğun ve acımsı tadı sebebi ile çok azla kullanımına elverişli olmasa da birçok faydası bulunmaktadır. En önemli faydaları arasında;
– Mide bulantısını geçirme ve ağrısını hafifletme
– Osteoartriti dediğimiz rahatsızlığı tedavi etmede
– Kanseri önlemede ya da iyileştirmede
Solunum yollarını rahatsızlıklarını iyileştirme ve boğaz şişkinliğini azaltma olarak sayabiliriz.

Tarçın

Faydası yüksek olan 5 baharat çeşidi içerisinde tarçını da saymak mümkün. Yemeklerden çok tatlılarda kullanılan bir baharat çeşidi olsa da zayıflamak isteyen birçok bireyin düzenli olarak tükettiği bir baharat çeşididir.
– Kan şekerinin yükselmesini önler ve kilo vermeye yardımcı olur.
-Diyabete karşı savaşır ve kabızlık, şişkinlik gibi sorunların da çözülmesine yardımcı olur.
Not: Baharatlar kendi başlarına vücut için faydalı bitki gruplarındandır. Düzenli ve sık kullanımı sayesinde pek çok anlamda sağlığa olumlu yönde etkileri söz konusudur.