Folik Asit Hamilelikte Kullanılmaz İse Ne Olur

478 0
Folik Asitin Bulunduğu Besinler Nelerdir?

Folik asit hamilelikte kullanılmaz ise ne olur sorusu hamile kadınları konu ile alakalı en çok sorduğu sorulardan biri olmakla birlikte hamilelik gibi özel süreçte yapılan her işlem  her adım son derece önemlidir. Folik asit temelde aminoasit dediğimiz yapıların birbirine dönüşmesini sağlamak için takviye olarak alınır.

Folik Asit Neden Kullanılır?

İnsan DNA’sında bulunan nükleik asit oluşumlarında ve vücuttaki kan hücrelerinin artması ve çoğalması için kullanılır. Anne karnında başlayan bebeğin gelişiminde bebek vücudunda ilk gelişen sinir sistemi olur. Bu konuda folik asitin kullanılmasının diğer bir nedeni ise sinir sisteminin gelişmesi içindir.
Bu yüzden alınması gerekli görülen bir uygulamadır. Aksi takdirde folik asitin alınmadığı durumlarda hamile kişilerin bebeklerinin sinir sistemi yeteri kadar gelişmez. Bu gelişmeme durumuna bağlı olarak doğan çocuklarda spina bifida adı verilen sinir tüp bozukluğu sorunu ortaya çıkar.

Folik Asitin Faydaları Nelerdir?

Folik asit hamilelikte kullanılmaz ise ne olur konusunda yapılan araştırmalara göre folik asitin han hücrelerinin oluşumunda rol aldığı belirtilir. Yeni kan hücrelerinin oluşumuna katkı sağlaması vücuttaki gelişen tüm fonksiyonların devamı için önemlidir. Vücut içerisindeki taşıyıcılarımı kan üzerinden yapıldığı için folik asit kullanımı bu hususta önemlidir. Folik asitin alınmadığı bireylerde ise yorgunluk hali, soluk beniz ve halsizlik baş gösterir.
Özellikle hamilelik dönemin hormonlarında değişimine bağlı olarak ve bu süreçte meydana gelen yorgunluk, halsizlik gibi durumların önüne geçmek için kullanımı önerilir. Folik asitin sadece DNA üzerinde etkisi yoktur. Diğer genetik yapılar içinde oluşum onarım ve hücrelerin bölünmesi hususunda da önemi vardır. Vücuda yeteri kadar alınması durumunda bazı hastalıklara karşıda önleyici etkisi bulunur.

Folik Asitin Doğal Yoldan Bulunduğu Besinler Var Mıdır?

Folik asit hamilelikte kullanılmaz ise ne olur hangi besinlerde folik asit bulunur sorularının cevabı ise doğal yollarda tükettiğimiz birçok besinde folik asitin doğal yapı olarak bulunduğu içeriğinde folat olan besinlerle ihtiyacımız karşılanabilir. Özellikle de ilerisi için çocuk düşünen bireylerin hamilelik süreci başlamadan önce folik asitin kullanımına başlaması dahi önerilir.
Hamilelik sürecinde kullanılan folik asitin hamilelik öncesinde de kullanılmaya başlaması hem bebek hem de anne sağlığı için oldukça önemlidir. Folik asit eksikliğine bağlı olarak ortaya çıkan spina bifida adı konulan sinir tüpü bozukluğu sorununa karşı önlem alınmış olur.

Folik Asitin Bulunduğu Besinler Nelerdir?

Folik asit hamilelikte kullanılmaz ise ne olur folik asit içeren besinler nelerdir? İçeriği bakımından folik asit içeren besinleri şu şekilde sıralamamız mümkündür.

Çilek, Muz, Avokado
Buğday, Turunçgiller, Kuru Fasulye, Soya Fasulyesi
Brokoli, Brüksel Lahanası, Pancar, Ispanak
Maydanoz
Yumurta

Hamilelikte Folik Asitin Önemi Nedir? Alınması Zorunlu Mudur?

Öncelikle folik asit kullanımı sadece hamilelik sürecinde başlatılan bir uygulama ile bilinmeyip hamilelik öncesinde de doktorların gözetimi ve önerisi halinde kullanılmaya başlanır. Gebelik planlaması yapan kadınlarda hastanın doktoru ilacı kullanımı ve miktarına göre hastasına talimatları verir. Folik asitin alınmaması durumunda ve bebeklerde folik asit eksikliğine bağlı olarak bazı sağlık sorunları oluşur. Oluşan bu sağlık sorunlarından birisi megaloblastik anemi  adı verilen hastalıktır. Kansızlık çeşitlerinden biri olan megaloblastik anemi’ de kemikteki bulunan hücrelerde kan hücrelerinin normal boyutlarına göre daha büyük olmasıdır. Bu hastalığın oluşmasındaki temel nedenlerden birisi folik asit eksikliği olmakla birlikte B12 eksikliğinden dolayı da oluşur. Doğal yoldan folik asit almak için yumurta, balık, bol yeşillikli sebzeler ve ceviz tüketimine önem vermeniz gerekir.

Not: Folik asit, anne karnında bebeğin sağlıklı gelişmesi için oldukça önemli olan besin takviyelerindir. Balık, sebze ve pek çok meyvede bulunan bu takviyenin alımı bebeğin gelişimine katkı sağlar.