Hamilelikte cildinizi nasıl korumalısınız?

93 0
Hamilelikte cildinizi nasıl korumalısınız?

Hamilelik boyunca kadınların hormonların büyük değişiklikler meydana gelir ve bazı anne adaylarında cilt sorunları ve sivilceye neden olabilir. Ama bir anne adayı hamilelik sürecinde doğru cilt bakımları uygularsa bu tarz cilt problemleri yaşamadan hamilelik sürecini atlatabilir, cildinizin pürüzsüzlüğünü ve parlaklığını hamilelik boyunca koruyabilirsiniz.  Peki anne adayları hamilelikte cildini nasıl koruyabilir

Hamilelikte Cilt Sorunları Yaşamamak İçin Doğru Tespit!

Öncelikle değişen cilt yapınıza uygun hamleler yapmalısınız ve hamilelikten önceki cilt bakımı rutininizi değiştirmeniz gerekecektir. Değişen hormon dengenize uygun ürünler kullanmalısınız.

Lekeli ciltler ya da lekeye yatkın deri yapılarında bu dönemde leke açıcılar kullanılmamalıdır bunların yerine hamileliğe uygun olan, lekelere iyi gelirken aynı zamanda cildi besleyen C vitaminli ürünler kullanılmalıdır. Aynı zamanda C vitamini cilt renginizde açılmaya neden olacak ve parlatır.

Gebelik Döneminde Cilt Bakımı; Besleyici Ürünler Tercih Edin!

Uzmanlar gebelik döneminde kadınların ciltlerinde değişiklikler olabileceğini söylüyor. Bu değişikliklerin nedeni olan hormonlar her kadında farklı bir etkiye yol açıyor. Bu yüzden “Hamilelikte cildinizi nasıl korumalısınız?” sorusuna net bir cevap verilmesi mümkün değil. Ama uzmanlar kısaca tüm anne adaylarının gebelik süreci boyunca besleyici, doğal ve koruyucu ürünler kullanmalarını öneriyor. 

Ayrıca hamilelikte bir uzman bir dermatolog ile görüşüp cildinizin durumuna özel çözümlerde bulabilirsiniz.

Hamilelikte cildinizi nasıl korumalısınız?

Hamilelikte Uzak Durulması Gerekilen Alışkanlıklar!

Anne adaylarına gebelik sürecinde peeling uygulamalarından uzak durması önerilir. Kimyasal cilt ürünleri, sert yüzeyli katı sabunlarda uzak durulması gereken ürünler arasında. Ayrıca buhar ve saunadan uzak durup sadece ılık su ile duş tercih edilmelidir. 

Hyaluronik asit ve kolajen gibi destekleyici doğal ürünleri ise yutarak değil direk bölgeye uygulayacak şekilde kullanmanız bebeğinizin sağlını koruyacaktır.

Hamilelikte Görülen Sivilceler Neden Çıkar ve Nasıl Kontrol Ederiz ?

Gebelikte özellikle 8 ve 10. haftalardan sonra hormonal dengeler değişir, ter ve sebum bezlerinin çalışma biçimi değişir ve daha fazla çalışır. Sebum salınımı artar, vücudun yağ-nem dengesi bozulur, siyah noktalar oluşur eğer cilt temizlenmezse sivilceye dönüşür. Bunu engellemek için doğru ürünler kullanılmalı hatta uzmanlardan yardım almalısınız. Gebelikte her kozmetik ürününün kullanılmaması gerektiğini unutmamalıyız. Sivilce oluştuktan sonra her hamileye uygulanacak olan tedavi hekim kontrolünde olmalıdır.