İZLANDA HAKKINDA | Bilgi Fikir

428 0
izlanda hakkında

İzlanda, 103.000 metrekareye sahip olup, Avrupa’nın en az nüfuslu devletlerinden biridir. Çevresinde Birleşik Krallık, Grönland bulunan İzlanda, aynı zamanda Dünya’daki en az kalabalık devletler içerisinde de yedinci sırada gelmektedir. İzlanda, Kuzey Avrupa ile Amerika arasında kalmış bir konumdadır. Arktik Okyanusu’na sınırı olan ülkede, Atlantik fay hattının üzerinde olması, yakın geçmişte yanardağ patlaması ile gündeme gelmesine vesile olmuştu.
Kuzey Avrupa ülkesi olan İzlanda’nın temel geçim kaynağı balıkçılıktır. Bunun en önemli nedeni de okyanusa kıyısı olmasıdır. Topraklarının tarıma müsait olmayışı alternatif geçim kaynaklarına yönlendirmiştir. Farklı okyanus balıklarının çıktığı Atlantik kıyıları, ülkenin ekonomisinde önemli bir yere sahiptir. Jeotermal bir zenginliğinin de olması, hareketli olan fay hatlarından kaynaklıdır.

İzlanda’nın Tabii Güzellikleri

İzlanda tabiatı ile son derece ilgi çekici ülkelerden biridir. Başkenti Reykavik olan ülkenin, resmi dili de İzlandacadır. Zor bir dil olan İzlandaca, yaklaşık dört senelik bir çalışma sonucunda öğrenilebilmektedir. Aynı zamanda, son derece de eski dillerden biridir. Yemyeşil bir doğaya sahip olmasına rağmen, tarıma müsait olmayan toprakları halkı balıkçılığa sevk etmiştir. İzlanda denildiği takdirde ilk akla gelen de Viking halkı olacaktır.
Vikinglerin İzlanda’ya ilk gelmeleri ve toprağın kalitesiz olmasını görmeleri sonucu onları denizci bir kavim haline getirmiştir. Balıkçılık ile birlikte tarihte çok sayıda deniz istilasında da ismi geçmektedir. Yağışlı iklimi ve gün yüzünü az gören tabiatı, ülkeye gizemli bir güzellik katmıştır. Dalgalı kıyıları, hırçın tabiatı ile mutlaka görülmesi gereken yerlerden biridir. İzlanda kıyılarında çok sayıda kilise bulunur. Bunun da en önemli nedeni, balıkçıların denize açılmadan önce kiliseye gidip dua etmeleriymiş.

İzlanda’ya Ulaşım

İzlanda’ya ülkemizden direkt ulaşım imkanı bulunmaz. İzlanda’ya ulaşmak için Londra, Oslo, Kopenhag gibi şehirlerden aktarmalı uçuşlarla varmak söz konusudur. Schengen vizesi almadan ülkeye giriş imkanı bulunmamaktadır. Danimarka Konsolosluğu üzerinden başvuru yapılabilecektir.
İzlanda, soğuk bir iklime sahiptir. Bu nedenle, topraklarının onda biri buzlarla kaplıdır. Bu dezavantajı avantaja çevirebilen ülkede kış turizmi rağbet görecektir. Masalsı evleri, sakin havası ile görülmesi gereken ülkelerin başında gelmektedir.