Kahvelerin Kalori Miktarları Ne Kadardır?

519 0
Kahvelerin Kalori Miktarları

Kahvelerin kalori miktarları ne kadardır sorusuna gelmeden önce kahve hakkında genel bir bilgi vermek ve daha iyi tanımak daha faydalı olacaktır. Kahve, Rubiaceae ailesinin Coffea cinsinde yer alan bir ağaç türüdür ve bu ağacın meyvelerinin çekirdeklerinden elde edilir. Ayrıca kahve bitkisinin ilk olarak yetiştiği bölge Etiyopya olduğu bilinmekte ve ilk içecek olarak kullanımının ise Güney Arabistan’da zengin insanların içtiği bir içecek olduğu düşünülür.
Dünyada baktığımızda sudan sonra en çok tüketilen ve en çok bilinen içecek kahve olabilir ve bu durumda kahvenin zengin bir kültür ve çeşitliliğe sahip olduğunu göstermektedir. Her bölge ve ülkenin kendine has bir kahve çeşidi bulunmakta ve bu durumda çeşit çeşit kahvelerin ortaya çıkmasını ve her bir kahvenin lezzetinin ve kalorisinin de farklı olmasını sağlar. Kahvelerin kalori miktarları ne kadardır dediğimizde ise en çok tüketilen kahveleri incelemekle başlayabiliriz.

Türk Kahvesi  Kalorisi Ne Kadardır

Kahvelerin kalori miktarları ne kadardır sorusuna ilk olarak Türk Kahvesi’ni incelemekle başlayabiliriz. Ülkemizde en çok tüketilen kahve çeşidi olması ve bize özgü olmasından dolayı kahvenin kalorisi bilmek birçok kahve tiryakisi için büyük önem arz eder.
Türk Kahvesi sıcak tüketilen ve genellikle sade tüketilen bir kahve çeşidi olsa da şekerli, orta şekerli, şekersiz ve sütlü olmak üzere 4 farklı şekilde yaygın olarak tüketilir. Tabi şeker ve süt kaloriyi ciddi oranda etkilese de miktarları da önemlidir.

Sade, şekersiz Türk Kahvesi  1 fincanında ortalama 7 kcal vardır.
Orta şekerli Türk Kahvesi 1 fincanında ortalama olarak 17 kcal vardır.
Şekerli Türk Kahvesi 1 fincanından ortalama 42 kcal vardır.
Sütlü Türk Kahvesi 1 fincanında ortalama 70 kcal vardır.

Filtre Kahve Kalorisi Ne Kadardır

Kahvelerin kalori miktarları ne kadardır dediğimizde dünyada en çok tüketilen kahve çeşidi filtre kahve akla gelmektedir. Bu sebeple hem ülkemizde hem de dünyada bu kadar çok tüketim oranı olan bu kahvenin kalorisi de önemlidir. Bu filtre kahve çeşidi genellikle şekersiz yani sade olarak tüketilmekte olup kahve çekirdeklerinin çekildikten sonra su ile demlenmesinden oluşur ve hafif bir tadı oluşmaktadır. Filtre kahve şekersiz ve yağsız olduğu için diyet yapanlar için bir numaralı içeceği haline gelmektedir. Filtre kahvenin kalorisi fincanın boyutuna göre değişmektedir.

1 küçük boy fincan Filtre Kahve ortalama 3 kcal.
1 orta boy fincan Filtre Kahve ortalama 4 kcal.
1 büyük boy fincan Filtre Kahve ortalama 5 kcal.

Neskafe Kalorisi Ne Kadardır

Kahvelerin kalori miktarları ne kadardır dediğimizde marketlerde en çok satılan ve pratiklik yönünden en çok tercih edilen kahve çeşidi Neskafe hazır kahve çeşitleridir. En çok tüketilen kahve çeşitlerinden 3. Sırada yer alan Neskafeler çok farklı çeşitleri ile bulunmaktadır. Üçü bir arada, ikisi bir arada, neskafe sütlü köpüklü gibi birçok farklı çeşidi bulunuyor. Bizde burada en yaygın olanların kalorisinden bahsedeceğiz.

Neskafe klasik dediğimiz sade sütsüz şekersiz olan 1 tatlı kaşığı ortalama 3 kcal.
Neskafe ikisi bir arada şekerli bir paketi ortalama 50 kcal.
Neskafe üçü bir arada sütlü ve şekerli olan ortalama 80 kcal.

Tüm kahve çeşitleri içerisinde en çok tüketilenler bu ilk üç kahve çeşidi olsa da dünyada birçok farklı katkılar ile kahve çeşitleri bulunur. Bu kahvelerin de katkı maddelerine ve bu katkıların oranlarına göre kalorileri farklılaşır. Bu sebeple kahve tüketirken kalorilerini koyulan katkıları da düşünerek hesaplamakta fayda vardır.

Not: Dünya genelinde gerek tadı gerekse de kokusuyla sık tüketilen kahve çeşitleri kalori açısından farklı değerlere sahiptir. Kahvelerin kalori oranı ham haliyle çok düşük olsa da süt ve şeker gibi farklı gıdaların eklenmesi bu oranın yükseltir.