NFT Nedir Ne İşe Yarar

414 0
NFT Nedir Ne İşe Yarar

NFT nedir ne işe yarar  son dönemlerde gündemde olan ve çok konuşulanlar arasında yer alan NFT ekonomi piyasasında rüzgarını estirmeye devam ediyor. İçerisinde ünlü isimlerinde yer aldığı ve Nft üzerinden satış işlemlerinin gerçekleşmesi ardına eski dinamik konu güncelliğini korumaya devam ediyor. Peki bu Neft nedir?  Ne işe yarar? Kullanım amacı ve avantajları nedir?  Hepsi merak uyandırıcı konu başlıkları arasında yer alır.

NFT Satışı Nedir?  Nasıl Gerçekleştirilir?

NFT nedir ne işe yarar sorularının yanı sıra bir diğer merak konusu ise NFT satışlarının nasıl gerçekleştirildiğine dair dönen konu başlıklarıdır. Ekonomi sektöründe gündemdeki büyük konulardan birisi olarak nft satışının hangi ortalamalarda olduğu ve nasıl yapıldığıdır. Sosyal medya uygulamalarında kapladığı yer oldukça büyüktür. NFT aslında somut bir veri değildir. Tamamen dijital ortamlarda gerçekleştirilen dijital öğe olarak temsil edildiği için birbirinin yerine geçme gibi bir durumu olmayan birime NFT coin denir. Dijital dosya olarak geçen NFT verilerinde sanal ortamda bu aktarımlar hiçbir sekteye uğramadan sorun çıkmadan yeniden üretilme özelliği vardır. Bu verilerin temsili olan nft’lerde blok zinciri adı verilen yapıda izlenmesi gerçekleştirilir. Bu yapılan temsil edilme ve denetim, izleme iie alıcıların sahip olduklarında bir gösterge olur Kanıt sağlanma durumu gerektiğinde belirtilen belgeler getirilir.

Nft Ne Zaman Çıktı?

NFT nedir ne işe yarar hususu ile beraber Nft’nin geçmiş durumu ve hakkında yapılan araştırmalar önemlidir. Nft adı verilen bu dijital sistem Ethereum tabanından aynı zamanda geçtiğimiz senelerde 2015 yılında çıkış yaptığı üzerine varsayımlar vardır. Nft öncesinde kripto para adı altında ortada birçok spekülasyon döndü. Kripto paraları devir daim yapan ve bunların üzerinden birçok işlem yapan yatırıcıların yeni adresi belli oldu. Kripto paralarla uğraşan büyük iş adamları ve yatırımcılarının bu defa da Nft alarak satmaya başladıktan sonra Nft ögeleri için ilginin artması görülür. İşin inceliklerini bilenlerin yanı sıra ilk defa duyan ve bu işe adım atmak isteyen bir sürü vatandaş var.

NFT’ler İçin Harcanan Milyonlar

NFT nedir ne işe yarar ve inanlar neden akın – akın bu sektörün içine girmeye başlıyor hepsi merak unsuru taşıyan konulardır. Nft adının genel itibariyle anlamı değişim ve dönüşüm edilemeyecek bir kripto paradır. Somur değil tamamen dijital ortamda gerçekleşen soyut paradır. Örneğin paranın değiştirilip dönüştürülmesi olayı kripto parada geçerli değildir. Bugün 100 TL alındığında değiştirilmek istenilse 1 adet 100 TL ve 2 adet 50 TL’dir. Örnekte de görüldüğü üzere kripto paralar değiştirip dönüştürülmez. Diğer dikkat edilecek noktalardan birisi ise hiçbir yerde NFT ‘ler için veya sanal ortamda dijital olarak gerçekleşen bu durumlar için net olarak para birimi denilmez. Öyleyse Nft denilen bitcoin ve kripto paraların hayatımızdaki yeri nedir ve ne için bunlara yönelen kalabalık bir kitle vardır? Nft’lerin alınıp satılması ile orijinal kod adı altında size özel dijital sanat oluyor.

Gerçekte Nft Efsanesi

Konu ile alakalı olarak sınırsız sayıda NFT örnekleri mevcuttur. Bunlardan biri NBA Top Shot lig oyuncularına ait efsanelerden oluşan anıları ve önemli maçlarının satıldığı bir siteme verilen isimdir. Kulağa hayal ürünü gibi gelse de yaşanan bir diğer olay haberinde maçta yapılan bir smaç görüntüsü üzerindeki satış tamı tamına 208-210 Bin arasında ABD dolarına satılma işlemi gerçekleştirilmiştir. Aynı görüntülere YouTube ‘dan ulaşmak son derece mümkünken NFT ‘lerde asıl olay NFT ‘lerin size ait olan, size özgü bir kod ile gelmesidir.

NOT: NFT nedir ne işe yarar nasıl kazanılır diye araştırma yapanlar kazançlarını katlayarak önemli gelir elde ederler.