Nükleer Anlaşma Konusunda İran En Büyük Engelin Amerika Olduğunu Açıkladı

1 0
iran

22 Temmuz tarihinde İran Dışişleri Bakanlığı bir açıklama yaptı, yapılan açıklamada ise, özellikle resmi olarak adı Kapsamlı Ortak Eylem Planı’na (JCPOA) şeklinde bilinen ve 2015 yılındaki nükleer anlaşmasını artık kurtarmanın önündeki en büyük engelin Amerika olduğu açıkladı.

İran ülkesinde Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü olan Nasır Kenani, geçtiğimiz günlerde Twitter üzerinden bir paylaşım yaptı ve yapmış olduğu o paylaşımda da, “(Amerika’nın aksine İran’ın her zaman için bu anlaşmaya taraf olmaya devam ettiği) aynı zamanda JCPOA ile birlikte İran ve Rusya başta olmak üzere komşuları arasındaki sağlam ilişkiler arasındaki yanlış karşıtlık bir yandan da bu anlaşmanın önündeki en büyük engelin hiçbir sözünde asla durmayan ABD’nin kararsızlığı olduğunu biliyoruz ” dedi. Bunun yanında Kenani, Amerika’nın İran Özel Elçisi Robert Malley’nin da yine oldukça kısa süre önce CNN kanalına vermiş olduğu mülakatta ise İran’ın JCPOA’nın hayata döndürülmesi ve öte yandan da Rusya ile birlikte aynı tarafta olmak konusunda artık bir karar vermesi ve buna göre adımlar atması gerektiğini söyledi. İşte yapılan bu açıklamaya göre de, “bizim ülke olarak komşuluk politikamız her zaman için JCPOA ya da ABD iznine bağlı değil” ifadelerini açıkça kullandı.

Öte yandan Rusya Devlet Başkanı olan Vladimir Putin’in hatırlanacağı gibi geçtiğimiz Salı günü başkent Tahran’a yapmış olduğu ziyaret sırasında ise her iki ülke İran doğalgaz ve aynı zamanda petrol sektörlerinin Rusya’nın en büyük devlet şirketi olan Gazprom firmasının yatırımı sayesinde geliştirilmesi konusunda karşılıklı olarak anlaşmaya varmıştı. Bilindiği gibi hem İran hem de Rusya ülkesi, nükleer programı etrafındaki farklı olan sıkıntılar ve de konular aynı zamanda devam etmekte olan Ukrayna gerginlik sebebiyle uzun zamandan bu yana Batı’nın gerçekten de katı, zorlayıcı olan yaptırımlarına tabi kalıyorlar.

Nükleer Program Görevlisi Polisi Öldüren Bir Kişide İdam Edildi

Yine bu olayla bağlantılı olarak geçtiğimiz ünlerde İran’da nükleer programla ilgili çalışmalar yapan bir polisi öldürme suçu ile mahkeme tarafından yargılanan ve mahkeme kararı gereği de ölüm cezasına çarptırılan kişi geçtiğimiz gün idam edildi. İnfazın cinayetin gerçekleştiği yer olan karakolda yapıldığı belirtildi. Yaşanan bu olayın hemen ardından özellikle de bu anlamda kolluk güçlerine silah kullanma konusunda çok daha fazla esneklik ve kolaylık sağlayan bir yasa tasarısı da zaten geçtiğimiz ay İran’ın meclisinde oy çokluğu ile kabul edilmişti.

Öte yandan İran devlet televizyonunun açıklamasına göre de, Fars eyaleti Başsavcısı olan Kazım Musevi, geçen şubat ayında Ali Ekber Rencber isimli bir polis memurunu yakın mesafeden silah ile öldüren ve aynı zamanda orada bulunan diğer bir polisi de yaralayan bir kişi için verilmiş olan idam cezasının infaz kararının uygulandığını açıkladı.

Musevi aynı zamanda bu infazın cinayetin gerçekleştiği yer olan Bidzerd Karakolu’nda özellikle yapıldığını ekledi.

Silah ve Pala İle Saldırı Olmuştu

Fars eyaletine bağlı bir yerleşim yeri olan Şiraz kentinin Bidzerd kasabasında geçtiğimiz şubat ayında kolluk ve güvenlik güçleri, “haydutlar” olarak bilinen tehlikeli bir grup tarafından silah ve palalarla saldırıya uğramıştı. Bu esnada o karakolda o gün görevli olan polis memuru ve aynı zamanda Albay olan Rencber, gerçekleşen bu saldırı sonucunda aldığı ağır yaralar ve darbeler nedeniyle hastanede hayatını kaybetmiş aynı zamanda da bir polis yaralanmıştı. Yaşanan olay sırasında ise polis silah kullanmaktan da özellikle kaçınmıştı.