Tıp Fakültesi Kazanma Yolları

380 0
Tıp Fakültesi Kazanma Yolları

Çocukluktan itibaren çoğu kişinin hayalleri arasında büyüyünce doktor olmak vardır. Ama sonralarında işin ciddiyetini fark edip kazanmanın zor olduğunu düşünüp çocukluk hayalleri zamanla unutulur. Çalışmaya başlamadan önce ilk yapılması gereken nokta ise tıp fakültesini kazanacağına inanmaktır. Diğer bir nokta ise tıp fakültesini kazanmayı ne kadar istiyorsun? İleride yapacağın bu meslek senin için ne kadar önemli? Kendinize ilk önce bu soruların cevaplarını sakince verin. Genel olarak tıp kazananlara bakıldığında ilkokul yıllarından itibaren çalışkan olan insanlardır. İlkokul yıllarından başlamadan da sıkı bir çalışma ile hayallerinize kavuşabilirsiniz tabii ki. Öncelikle belirtmeliyiz ki çok fazla rakibiniz bulunuyor. Bazı Fen ve Anadolu liselerinin tıp fakültesi kazanma oranı her yıl yükselmektedir. Özellikle Fen lise mezunlarının çoğunluğu hedefledikleri başarıyı kazanırken, istedikleri üniversiteleri kazanıyor. Tıp kazanmanın yolları arasında ilk adım olarak Fen liselerini kazanmaları kolaylık sağlayacaktır. Bu arada unutmamak da gerekir ki Fen lisesinde okumayan birçok öğrenci de tıp fakültesini kazanabiliyor.

Sizlere vereceğimiz küçük tavsiyeler ile sizde tıp bölümünün kazanmanın yollarını kolaylıkla çıkabilirsiniz. Zihninde seni ders dışında meşgul edecek her şeyi sıfırlaman gerekir. Okulla birlikte özel ders ya da dershaneye gidiyorsan eğer aradaki dengeyi sağlam kurmalısın. Planlı ve programlı davranman sonraki günlerde ben ne yapacağım karmaşasını ortadan kaldıracaktır. Sadece çalışacağın konulara odaklanmalı ve sadece kafa yoracağın şeyler derslerin olmalı. Eğer mezuna kaldıysan bu programını uygulaman daha kolay olacaktır. Okulda olacağın zaman yerine daha çok ders çalışma, deneme çözme gibi avantajların ile birçok rakibinin önüne geçebilirsin. Sınava hazırlanma süreci yaklaşık olarak 10 aydır. Bu süre içerisinde hayallerini yakalaman oldukça mümkün.

Sizlere tıp kazanmanın yollarını maddelere ayırmak gerekirse ufak noktalar ile hiçbir şeyin imkânsız olmadığını görebilirsiniz.

  • Okul, özel ders ya da dershane derslerinden hiçbirini kaçırmamalısın. İşime yaramaz veya önemsiz olarak düşündüğün her ders sınavlarda karşına çıkabilir.
  • Duyduğun ya da gördüğün her deneme sınavına girmen rakiplerin arasında nerede olduğunu görmeni sağlayacaktır.
  • Çözdüğün deneme sınavlarında eksik olduğun konuları belirleyerek üzerine daha çok gitmen gereken konuları çalışmaya başlaman gerekir.
  • Deneme sınavlarında netlerin düşük geldiğinde pes etmemelisin. Zamanla kendini geliştireceksin ve ilerlediğin yolda atacağın adımlar olarak düşün.
  • Türkçe paragraf sorularını mümkün olduğunca sabah saatlerinde çözmeye çalış.
  • Geometri netlerini artırmak için günde en az 5 soru çöz.
  • Ezberleyemiyorsa eğer ezberlemek yerine sürekli tekrar et. Bir süre sonra kendi kendine ezberlediğini fark edeceksin.
  • Sözel dersler önemsiz olarak görünse de aslında ihmal edilmemelidir. Zaten tıp fakültesi kazanmak isteyen rakiplerin matematik, geometri, fizik, kimya, biyoloji, Türkçe sorularını çözüyor. Sen onlara fark atarak tarih, coğrafya, felsefe gibi sorular çözerek önlerine geçebilirsin. Sosyal bilimlerden yaptığın netler seni diğerlerinden daha çok öne çıkaracaktır.
  • Yemek ve uyku düzenine dikkat etmelisin. Bedenine yeterli gelecek uyku düzenini sen bilirsin. Yeterli uyku aldığından emin ol ve kendine uyku düzenini oluştur.

Emin ol ki planlı yaptığın hiçbir şeyin sonucu başarısız olmaz. Tıp fakültesi kazanmak istiyorsan hayallerini asla bırakma. Çünkü sizlere verdiğimiz öneriler ile kazanmak hayal olmaktan çıkacak ve gelecek neslin başarılı doktorları olacaksınız.