Zencefilin Faydaları Nelerdir? Nasıl Tüketilmelidir?

471 0
Zencefilin Faydaları Nelerdir

Zencefilin faydaları nelerdir, nasıl tüketilmelidir? sorusunda öncelikle zencefil bitkisinin genel olarak faydalarını sıralamak gerekir. Zencefil bitkisi kimi evlerin vazgeçilmezi olmakla beraber kimi evlerde gerek görüntüsü gerek kokusu gereği hiç kullanılmazlar. Ancak son yıllarda yapılan araştırmalar gereği bu bitkinin mide bulantısından karın ağrısına kadar pek çok konuda son derece faydalı olduğu görülür.  Eski çağlardan beri özellikle sağlık sorunlarında ilk tercih edilen bitkiler arasındadır. Sağlık sorunlarının yanı sıra bu bitki toz haline getirilip yemeklerde lezzet verici bir baharat olarak kullanılır. İçinde pek çok vitamin ve mineralle beraber faydalı yağlarında bulunduğu görülür. İştah açıcıdır ve bağışıklık sistemine de son derece faydalıdır.

Genel olarak Zencefilin Faydaları

Zencefilin faydaları nelerdir, nasıl tüketilmelidir? konu başlığında en önemli husus zencefilin sağlığa oldukça faydalı olmasıdır. Her ne kadar kokusu veya görüntüsü için en çok tercih edilen ve tüketilen bitki türleri arasında yer almasa da bilinmesi gerekir ki bu bitkinin ağrı kesici özelliği, sindirim sistemi gibi çeşitli faydaları vardır.

  • Hazımsızlık ve mide şişkinliği yaşayanlar için birebirdir.
  • Düzenli kullanımında kalp krizi riskini azaltır.
  • Antiseptik özelliği sayesinde enfeksiyonlara karşı son derece faydalıdır.
  • Sinir uçlarındaki hücrelere etkisi ile ağrı kesici özelliği bulunur.
  • Yapılan araştırmalar gereği kansere karşı pozitif etkisi bulunur.
  • Vücut ısısını artırıp vücuttaki toksinlerin atılmasına yardımcıdır.
  • Nefes darlığına da olumlu etkileri bulunmaktadır.
  • Mide Rahatsızlıklarına ve Soğuk algınlığına İyi Gelir

Zencefilin faydaları nelerdir, nasıl tüketilmelidir? konusunda öğrenilmesi gerekenlerden ilki sağlığa faydasıdır.
Soğuk algınlığına iyi gelmesi ile bilinir. Mevsim geçişlerinde sürekli olarak hemen hemen her insanın başına gelen bu hastalık bağışıklık sisteminin zayıf olduğu anda meydana gelir. İşte bu durumda kişilerin ilk başvurduğu yol doğal yöntemlerdir. Bunların başında ise zencefil gelmektedir. Zencefil, kişi hasta olduğunda tüketilebileceği gibi hastalığa yakalanmadan da düzenli olarak tüketildiği takdirde soğuk algınlığının önüne geçmiş olur. Şişkinliği önlemesi ise bir başka faydasıdır. Şişkinlik mide rahatsızlıklarında kişilerin başına gelen en yaygın hastalıklardandır. Zencefil ise mide rahatsızlıklarına genel olarak iyi gelmesi yanında özellikle şişkinlik halinde kullanılmalıdır.

Ağrı Kesici Özelliği ile Beraber Kalbe ve Solunum Yollarına Faydalıdır

Zencefilin faydaları nelerdir, nasıl tüketilmelidir? sorusunda diğer önemli husus ise solunum yolarına ve kalbe faydasıdır. Kullanımının düzenli olmasıyla beraber kalp krizi ve inem riskini azaltır. Ayrıca LDL kolesterolü düşürücü özelliği de bulunur. Bunun yanı sıra nefes darlığı için son derece etkili bir bitkidir.
Zencefilin bilinen en yaygın faydası ise ağrı kesici görevi görüp vücudun rahatlamasına yardımcı olmasıdır. Sinir uçlarında özelleşmiş hücrelere etki ederek doğrudan ağrıya veya ağrıya sebep olan iltihaba etki eder. Bu sayede kişinin rahatlamasına yardımcı olur. Yapılan araştırmalarda romatizmaya da olumlu etkisinin olduğu görülür.

Nasıl Tüketilmelidir?

Zencefilin faydalarının ve kullanımının belirtildiği konu başlığının ikinci bir noktası nasıl tüketileceği hususudur. Zencefilin bir çok tüketim şekli bulunmaktadır. En çok tercih edileni ise rendeleyerektir. Özellikle zencefilin kökü rendelenir ve bu şekilde tüketilir. Tüketim şeklinin yanında tüketim miktarı da oldukça önemlidir. Ciddi zararları veya yan etkileri olmamakla beraber fazla tüketilmesi her besinde olduğu gibi ciddi zararlar oluşturabilir. Hamilelerin bulantı için günde bir fincanı aşmayacak şekilde tüketmesinde bir sakınca olmadığı uzmanlar tarafından belirtilir.
Bunun yanında 2 yaşından küçük bebekler ne için olursa olsun tüketmemelidir. Sağlıklı bireyler ve yetişkinler ise günde 4 gramdan fazla tüketmemeye dikkat etmelidir.

Not: Zencefil, pek çok sağlık sorununda tüketilen bir bitkidir. Acı bir tadı ve keskin bir kokusu olduğundan pek fazla tüketilmese de enfeksiyondan gribe, mide hastalıklarından bağışıklık güçlendirmeye kadar çok sayıda yararı vardır.